אודות

היחידה ללקויות למידה והפרעות קשב הוקמה מתוך חזון משותף של ביה"ס לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי ומרכז לקויות למידה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

 

מטרת היחידה הינה לשנות את מסלול ההתפתחות של ילדים ובני נוער המתמודדים עם לקויות למידה והפרעות קשב, ממסלול של סיכון לבעיות רגשיות וחברתיות למסלול של הצלחה, מימוש ותרומה לחברה הישראלית.

 

היחידה הינה פרי שיתוף פעולה מקצועי וארוך שנים עם משרד החינוך, הביטוח הלאומי, מרכז שניידר לרפואת ילדים, המרכז הבינתחומי ורשויות מקומיות.

 

צוות מוביל

ד"ר דפנה קופלמן-רובין, ראש היחידה ללקויות למידה והפרעות קשב, המרכז הבינתחומי הרצליה ומרכז שניידר לרפואת ילדים.

פרופ' מריו מיקולינסר, דיקן ביה"ס לפסיכולוגיה, המרכז הבינתחומי הרצליה - ליווי אקדמי.

פרופ' אלן אפטר, ראש המחלקה לרפואה פסיכולוגית, מרכז שניידר לרפואת ילדים - ליווי קליני.

 

צוות היחידה כולל כ 30 אנשי מקצוע ומחקר (פסיכולוגים, יועצים, אנשי חינוך, עו"ס) היחידה פועלת להעברת זירת ההתמודדות עם לקויות למידה והפרעות קשב מהזירה הפרטנית-משפחתית לזירה המערכתית-לאומית ופועלת במסגרת שלושה מוקדים :

 

  • מוקד חינוכי - הטמעת תכנית א.י.ל בפריסה ארצית והכשרת אנשי מקצוע - בהובלת ליאורה גשרי רוזנסקי וצוות מנהלות תהליך א.י.ל.

  • מוקד קליני - אבחון, טיפול והדרכת הורים המתבצעים במרכז לקויות למידה בשניידר - בהובלת הילה ארג'נטירו וצוות המרכז.

  • מוקד מחקרי - פיתוח תכניות התערבות מבוססות מחקר והנחיית סטודנטים לתארים מתקדמים תוך שיתוף פעולה עם אוניברסיטאות נוספות בארץ ובעולם בהובלת צוות מחקר ופיתוח.

 

תכנית הדגל של היחידה - תכנית א.י.ל - אני יכול להצליח - מוטמעת בפריסה ארצית בשיתוף עם משרד החינוך, הביטוח הלאומי, עיריית הרצליה, בת ים, אור יהודה, אור עקיבא וקריית ים 

פרופ׳ ענת ברונשטיין קלומק

פרופ' ענת ברונשטיין קלומק הנה פסיכולוגית קלינית מומחית, פרופ' חבר בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה וחוקרת אורחת במלקה לפסיכאטריה של הילד והמתבגר באוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

 

סיימה את לימודי הדוקטורט בפסיכולוגיה קלינית של הילד באוניברסיטת בר אילן ואת ההתמחות הקלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל. 

בשנים האחרונות עבדה כמנהלת המחקר במחלקה להתערבות במשבר במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל וכיועצת המדעית של משרד החינוך בתכנית הלאומית למניעת אובדנות. מאז 2007 פרופ' ברונשטיין קלומק עוזרת עורכת של Archives of Suicide Research ולאחרונה מונתה כחברת במועצה העורכת של Lancet Psychiatry.

 

הוכשרה בפסיכותרפיה בינאישית ע"י לורה מפסון, מפתחת הגישה וכיום משמשת כמכשירה ומדריכה. בשנים האחרונות פיתחה עם ד"ר דפנה קופלמן-רובין את הפסיכותרפיה הבינאישית בילדים/מתבגרים המתמודדים עם לקויות למידה/הפרעות קשב וריכוז וכן החלקים הרגשיים והבינאישיים בפרוטוקולים של איל לבתי ספר וקבוצות. 

תחומי המחקר המרכזיים של פרופ' ברונשטיין קלומק כוללים דכאון, אובדנות, בריונות/בריונות ברשת, פסיכותרפיה בינאישית, לקויות למידה/הפרעות קשב וריכוז והפרעות אכילה.